Jak przebiega licytacja komornicza nieruchomości?

Wystawianie nieruchomości na sprzedaż przez organ egzekucyjny ma na celu pozyskanie środków na spłatę zaległych zobowiązań finansowych dłużnika. Jak wygląda licytacja komornicza domu lub mieszkania? Gdzie należy szukać informacji na temat tego rodzaju aukcji? Odpowiedzi na te pytania, znajdziesz w poniższym artykule.

1. Zajęcie nieruchomości przez komornika

Komornik, zajmując nieruchomość należącą do dłużnika, dokonuje wpisu w dziale III księgi wieczystej, informując tym samym o rozpoczęciu postępowania egzekucyjnego. Osoba zadłużona otrzymuje wezwanie do zapłaty zaległych zobowiązań w wyznaczonym terminie, jeśli jednak ich nie ureguluje, organ egzekucyjny przystępuje do kolejnych czynności.

2. Sporządzenie opisu i oszacowanie wartości nieruchomości

Jeśli windykacja długów okazuje się bezskuteczna, komornik zleca biegłemu rzeczoznawcy majątkowemu sporządzenie operatu szacunkowego nieruchomości. Dokument ten zawiera szczegółową wycenę lokalu, uwzględniając jego stan techniczny, lokalizację i wartość rynkową. Operat szacunkowy jest podstawą do ustalenia ceny wywoławczej w licytacji komorniczej. Często przy określaniu wartości domów i mieszkań biegli rzeczoznawcy uwzględniają specyfikę lokalnego rynku. Przykładowo nieruchomość położona w dzielnicy Krzyki we Wrocławiu może mieć wyższą cenę ze względu na atrakcyjną lokalizację, rozwiniętą infrastrukturę i bliskość do uczelni wyższych w porównaniu do bardziej peryferyjnych rejonów miasta. Warto też zaznaczyć, że zarówno dłużnik, jak i wierzyciel mają prawo do zgłaszania uwag do sporządzonego operatu. Jeśli strony postępowania nie mają zastrzeżeń dotyczących wyceny, dokument ten uprawomocnia się po upływie 7 dni od jego doręczenia.

3. Ogłoszenie licytacji przez komornika

Zgodnie z przepisami prawa organ egzekucyjny ma obowiązek publicznego ogłoszenia licytacji nieruchomości. Komornik zamieszcza informacje o terminie, miejscu i przedmiocie aukcji na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej, tablicy sądu rejonowego i w lokalnych mediach. W ogłoszeniu zostaje wskazana również cena wywoławcza. W pierwszym terminie wynosi co najmniej 3/4 wartości oszacowania nieruchomości. Jeśli jednak nie dojdzie do sprzedaży, wyznaczany jest drugi termin, a cena wywoławcza nieruchomości spada do 2/3 wartości oszacowania. Sąd Rejonowy we Wrocławiu-Krzykach regularnie zamieszcza takie ogłoszenia, co umożliwia potencjalnym nabywcom zapoznanie się z ofertami. Licytacja komornicza ma charakter jawny, zatem każda zainteresowana osoba ma możliwość wzięcia w niej udziału.

4. Wpłata wadium przez uczestników licytacji

Uczestnicy, którzy chcą wziąć udział w licytacji, muszą uiścić wadium w wysokości 10% wartości oszacowania nieruchomości. Kwotę tę należy wpłacić na wskazany przez komornika rachunek bankowy najpóźniej na dwa dni robocze przed terminem aukcji. Wadium jest zabezpieczeniem dla komornika i po zakończeniu licytacji zostaje zwrócone tym osobom, które jej nie wygrali. Natomiast w przypadku zwycięzcy wpłaconą sumę zalicza się na poczet ceny nabycia.

5. Przebieg licytacji komorniczej nieruchomości

Licytacja nieruchomości odbywa się publicznie w obecności komornika i sędziego. Uczestniczące w niej osoby zgłaszają swoje oferty ustnie, podając kolejne kwoty wyższe od poprzedniej o co najmniej 1% ceny wywoławczej. Aukcja trwa do momentu, gdy nikt nie przebije ostatniej podanej kwoty. Komornik trzykrotnie pyta o wyższe oferty, jednak jeśli nie usłyszy odpowiedzi, ogłasza zakończenie licytacji i przybicie. Licytacje komornicze we Wrocławiu często odbywają się w salach sądowych, gdzie uczestnicy mają zapewnione odpowiednie warunki.

6. Wydanie postanowienia o przybiciu

Po zakończeniu licytacji komornik sporządza protokół, wskazując w nim osobę, która zaoferowała najwyższą cenę. Następnie sąd wydaje postanowienie o przybiciu. Dokument ten staje się prawomocny po upływie 2 tygodni od daty ogłoszenia. Takie postanowienie jest podstawą do przeniesienia własności nieruchomości na rzecz nabywcy.

7. Przysądzenie własności i wpis do księgi wieczystej

Nabywca nieruchomości zobowiązany jest do uiszczenia pełnej kwoty zaoferowanej podczas licytacji pomniejszonej o wcześniej wpłacone wadium. Termin wniesienia wpłaty wynosi zazwyczaj 14 dni, choć sąd może na wniosek osoby, która wygrała licytację, przedłużyć go do 30 dni. Po zrealizowaniu płatności zostaje wydane postanowienie o przysądzeniu własności, na podstawie którego stanowi dokonuje się wpisu nowego właściciela do księgi wieczystej.

W komorniczej licytacji nieruchomości może wziąć udział każda osoba, ponieważ zawsze tego typu aukcje odbywają się publicznie. Uczestnicy składają swoje oferty, przebijając propozycje cenowe innych licytujących. Osoba, która poda najwyższą kwotę, zostaje zwycięzcą aukcji i staje się właścicielem nieruchomości.

podobne artykuły